Cover Image

Prawo budowlane w kontekście montażu flagi reklamowej na maszcie

Flagi reklamowe to jedna z form promocji, która cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców. Jest to doskonały sposób na to, aby widocznie zaznaczyć obecność swojej marki w przestrzeni. Za sprawą masztu flagowego można skutecznie dotrzeć z reklamą do szerokiego grona odbiorców przy stosunkowo niewysokich kosztach realizacji. Ich zastosowanie daje też szerokie możliwości do spersonalizowania przestrzeni wokół budynku, np. siedziby firmy czy obiektu handlowego. Wiele osób zastanawia się jednak, czy umieszczenie flagi reklamowej na maszcie wymaga specjalnych pozwoleń budowlanych oraz w jaki sposób prawo odnosi się do obiektów tego typu. Kilka informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części naszego wpisu.

Flaga reklamowa na maszcie a prawo budowlane

W prawodawstwie polskim brak jest jednoznacznego stanowiska w sprawie wolnostojących masztów czy flag. Dotyczy to zarówno konstrukcji znajdujących się na prywatnych posesjach, jak i tych wznoszonych przed obiektami komercyjnymi. W odpowiedzi na interpelację nr 12690 w sprawie kwalifikacji masztów flagowych jako obiektów budowlanych oraz rozpatrzenia zmiany przepisów z tym związanych można przeczytać, że “przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290, z późn. zm.), zwanej dalej Pb, są w tym zakresie nieprecyzyjne i nie wskazują wprost czy maszt flagowy jest budowlą czy też urządzeniem budowlanym.” Pojawia się więc problem z klasyfikacją masztu flagowego i tym, czy ma być on uznany za budowlę, czy za obiekt małej architektury.

W art. 3 pkt. 3 Ustawy - Prawo budowlane znaleźć można odniesienie do masztów antenowych, które uznane są za obiekt architektoniczny. Jednak nie można jednoznacznie utożsamiać z nimi flag reklamowych na maszcie, a co za tym idzie, w świetle prawa konstrukcje te nie muszą podlegać tym samym restrykcjom.

Chcę umieścić flagę reklamową na maszcie. Co muszę zrobić?

Powyżej wyjaśniliśmy, jak w teorii prawo odnosi się do kwestii flagi na maszcie. Co to oznacza w praktyce? Maszty nie powinny być charakteryzowane jako obiekt budowlany, ponieważ: ich konstrukcja jest lekka, nie wymagają wykonywania fundamentów, sposób ich mocowania nie ingeruje w podłoże w sposób trwały i mogą ulegać łatwemu montażowi i demontażowi. Mimo to, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w kwestii dopełnienia niezbędnych formalności związanych z montażem masztu flagowego, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z lokalnym Starostwem Powiatowym.

Wróć